Share

Co dla środowiska oznacza rozwój Internetu?

Prężny rozwój Internetu, a co za tym idzie coraz szybkie przesyłanie danych oraz wdrożenie sieci 5G, wpływa również na nasze środowisko naturalne.

Nie każdy internauta zdaje sobie sprawę, że wpisanie frazy w wyszukiwarce, wysłanie lub odebranie wiadomości e-mail, a nawet wrzucenie zdjęcia na portal społecznościowy, wpływa na ilość zużywanej energii elektrycznej. To z kolei przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że za 3,7% globalnych emisji gazów cieplarnianych odpowiada właśnie Internet. Do 2025 roku ten procent ma się podwoić.

Dlaczego korzystanie z Internetu jest energochłonne?

Internet, aby działać, potrzebuje energii elektrycznej. Jej nadmierne zużycie jest spowodowane przez nieodpowiednią infrastrukturę internetową, która nie zawsze jest odpowiednio zoptymalizowana. Niektóre urządzenia, takie jak routery czy serwery, potrafią pobierać tyle samo energii gdy pracują i gdy są nieaktywne.

Korzystanie z Internetu to także czerpanie z milionów danych przechowywanych na serwerach. To właśnie serwery są uważane za szczególnie energochłonne. Kolejnym problemem jest tworzenie energochłonnych aplikacji, które zwiększają pracę baterii i powodują szybsze jej wyczerpanie. Niestaranność i chęć jak najszybszego wprowadzenia aplikacji na rynek z pewnością w tym nie pomaga.

Czy 5G może pomóc środowisku?

Zgodnie z szacunkami ONZ aż 68% światowej populacji ma do 2050 roku mieszkać w miastach. Sieć 5G ma pomóc w tworzeniu tzw. inteligentnych miast, w których jednym z aspektów będzie korzystanie z czujników i kamer to tworzenia szybkich sieci umożliwiających włodarzom miast bardziej wydajne i zrównoważone zarządzanie.

Według międzynarodowych standardów technologia 5G ma wykorzystywać do przesyłania danych znacznie mniej energii niż 4G. 5G połączone z tzw. Internetem Rzeczy może też zmniejszać zużycie energii, ponieważ urządzenia będą mogły włączać się i wyłączać automatycznie, gdy nikt nie będzie z nich korzystał.

Oszczędzanie energii będzie też bardziej efektywne dzięki czujnikom wspomaganym 5G. Inteligentne liczniki energii elektrycznej zostały np. zainstalowane w Empire State Building i dzięki nim obniżono zużycie energii elektrycznej aż o 38%. Z kolei cyfrowa elektrownia parowa GE we Francji, została wyposażona w 10 tysięcy poprawiających wydajność elektrowni i otrzymała rekord Guinnessa dla najbardziej wydajnej elektrowni na świecie.

Wnioski

Rozwijający się Internet i wdrażana technologia 5G mają zapewniać jeszcze szybsze przesyłanie danych i jeszcze wydajniejszą łączność. Ma być również w stanie zwiększyć efektywność energetyczną – oznacza to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i większe wykorzystanie energii odnawialnej.