Share

Jak naprawdę wygląda ekologiczny styl życia?

Unikanie jednorazowych opakowań, recykling i właściwa utylizacja odpadów, kupowanie lokalnych i sezonowych produktów czy korzystanie z energooszczędnych urządzeń – to z pewnością jedne z najpopularniejszych działań, jakie można dodać do swojej codziennej rutyny.

Małe zmiany na początek

Jednym z najważniejszych aspektów ekologicznego stylu życia jest robienie nawet małych kroków i zarażanie swoim entuzjazmem innych. Bardzo trudno jest trwale zmienić swoje nawyki w jeden dzień, a podzielenie ich na mniejsze kroki i stopniowe wdrażanie nowych zachowań pozwala działać bardziej efektywnie.

Styl życia, który jest naprawdę przyjazny dla środowiska, oznacza czasem zrezygnowanie z pewnych przyjemności, takich jak częste kupowanie nowych ubrań na jeden sezon, czy kupowanie owoców sprowadzonych z innych krańców świata. Te, na pierwszy rzut oka, duże poświęcenia mają ogromny wpływ na stan naszej planety.

Co jest jednym z najważniejszych elementów ekologicznego stylu życia?

Inwestycja w przedmioty wielokrotnego użytku

Nasz morza i oceany są pełne plastiku, w tym plastikowych butelek, które nie zostały poddane recyklingowi. Skutkuje to wysokim stopniem zanieczyszczenia środowiska, ponieważ jedna butelka może rozpaść się tysiące kawałków trudnego do oczyszczenia mikroplastiku i dostać się np. do organizmów zwierząt (wiele z nich trafia później do naszych żołądków).

Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest zainwestowanie w butelkę na wodę, która jest nie tylko wielokrotnego użytku, ale może również posiadać filtr, umożliwiając tym samym picie wody prosto z kranu (jeśli w miejscu, w którym mieszkasz, nie zaleca się picia „kranówki”). Przedmioty wielorazowego użytku to nie tylko butelki, ale także sztućce, słomki do napojów, torby, a nawet ubrania, których nie wyrzuca się po jednym sezonie oraz naprawia, aby wydłużyć ich użyteczność.

Warto zwrócić uwagę na kupowanie produktów w opakowaniach, które można później ponownie napełnić. Jest to możliwe np. w sklepach, w których sprzedawane są produkty na wagę, a także w większych supermarketach.

Na koniec

Gdy podstawowe ekologiczne zachowania wejdą Ci już w krew, pora na wdrożenie kolejnych elementów i podniesienie swojego ekologicznego stylu życia na kolejny poziom. Jednym z nich jest right cycling, czyli zwracanie uwagi na materiały, których nie można poddać recyklingowi. Można także rozważyć zmianę sposobu podróżowania, np. poprzez unikanie podróży lotniczych i wybieranie zamiast tego… pociągu.