Dzieci często uczą się poprzez naśladowanie dorosłych. Czy może być więc lepszy sposób, na wpojenie dzieciom podstawowych zasad dbałości o środowisko naturalne, niż dawanie dobrego przykładu własnym zachowaniem? Maluchy, które uczą się chronić otaczające je środowisko już od najmłodszych lat, wyrosną na świadomych dorosłych, dla których pewne nawyki staną się codziennym elementem rutyny
W jaki sposób rodzice mogą zadbać o to, aby pomagać swoim pociechom w dbaniu o środowisko?
Zmniejszanie ilości plastikowych opakowań
Utylizacja odpadów plastikowych oraz ich nadprodukcja to obecnie jeden z naszych najpoważniejszych problemów. Radykalne ograniczenie korzystania z opakowań plastikowych nie musi być trudne. Podczas robienia zakupów z dziećmi należy zabierać z domu torby wielokrotnego użytku i w miarę możliwości wybierać ekologiczne opakowania.
Pokazywanie dzieciom, że nie każde jabłko musi mieć swój woreczek, a do napoju nie jest potrzebna plastikowa słomka, wpoi w dziecku nawyk wykorzystywania zamienników, takich jak wielorazowe słomki, butelki czy torby. Im bardziej kolorowe i przyciągające wzrok, tym oczywiście atrakcyjniejsze dla dzieci.
Wycieczki na łono natury i ogród
Odkrywanie piękna przyrody może być fascynującą przygodą. Wycieczka do lasu, parku, czy ogrodu botanicznego, pozwoli poznać dzieciom różne gatunki roślin, zwierząt oraz naturalne środowisko, w którym żyją. Dowiadując się o zagrożonych gatunkach i widząc je z bliska, dzieci mogą uzyskać jeszcze więcej motywacji do tego, aby uratować życie zwierząt, które są bliskie wyginięcia.
Ogromne pole do nauki stwarza także przydomowy ogródek, w którym można obserwować rosnące warzywa i kwiaty i uczyć się je pielęgnować, na przykład podlewając je wodą deszczową. Rośliny można też sadzić na tarasach i parapetach, a ogrodnictwo uczy szacunku dla ziemi, pozwala poznawać różnorodność roślin oraz pokazuje, że można samemu zapewnić sobie pożywienie.
Domowe oszczędności
Nauka dbania o środowisko zaczyna się domu. Wyłączanie światła i urządzeń pobierających energię, gdy nikt z nich nie korzysta, segregowanie śmieci, zakręcanie kranów i oszczędzanie wody podczas mycia zębów czy naczyń. Tych i wielu innych drobnych i przyjaznych środowisku nawyków można nauczyć się w domu.
Dając dobry przykład na co dzień i tłumacząc dzieciom cel tych działań, można bez większego wysiłku przekazać dzieciom najważniejsze informacje o tym, w jaki sposób każdy, nawet najmniejszy domownik może przyczyniać się do dbania o ekologię.