Piękne, inspirujące i co najważniejsze stworzone z myślą o ochronie środowiska. Poznaj najciekawsze „zielone” projekty świata, które zdobyły liczne nagrody za swój wkład w zrównoważony rozwój i promowanie ekologicznego stylu życia.
Obecnie ogromną popularnością cieszą się ogrody miejskie oraz farmy wertykalne, które mają pomagać mieszkańcom miast nie tylko w dbaniu o środowisko naturalne, ale mają też działać prozdrowotnie. Czym jednak wyróżniają się takie projekty proekologiczne?
W tworzeniu takich projektów korzysta się ze zrównoważonych źródeł energii, przyjaznych dla środowiska materiałów oraz chroni się bioróżnorodność na danym obszarze. Wszystko minimalizuje negatywny wpływ konstrukcji na środowisko.
Oto jedne z najpopularniejszych proekologicznych projektów na świecie.
Parkroyal Collection Pickering | Singapur
Ta niezwykła konstrukcja, umacniająca pozycję Singapuru, jako miasta-ogrodu, obejmuje między innymi hotel, w którym znajdują się podniebne ogrody niezużywające energii i wykorzystujące do nawadniania wodę deszczową. W każdym pokoju znajdują się pojemniki do recyklingu, a do budowy hotelu wykorzystano naturalne materiały, takie jak drewno i szkło.
W hotelu zbudowano wodospady, zielone ściany oraz wysokie ogrody, w których znajdują się różne gatunki flory, od drzew po wysokie palmy, kwitnące rośliny i zwisające pnącza.
Corallo House | Gwatemala
Corallo House to dom położony w gęstym lesie na zboczu wzgórza w rejonie Santa Rosalía w Gwatemali. Ten budynek praktycznie wtapia się w las dzięki integracyjnemu układowi domu, który łączy naturę z architektoniczną interwencją. Pierwszym krokiem w tworzeniu projektu Corallo House było skupienie się na zachowaniu istniejących już drzew, które miały naturalnie współgrać z zagospodarowaną przestrzenią. Elewacje budynku są przeszklone i łączą to, co wewnątrz z tym, co na zewnątrz. Głównym elementem konstrukcji jest beton, który ukazuje rustykalną fakturę deskowania drewnianego.
Winiarnia Shilda | Gruzja
Projekt gruzińskiej winiarni Shilda połączył fascynację do wina z miłością do środowiska naturalnego. Kompleks znajduje się w Kachetii w Gruzji – jednym z głównych regionów produkujących wino w tym kraju. Budynek wykorzystuje masę termiczną gleby, aby obniżyć temperaturę wewnątrz winiarni, gdzie jest przechowywane i degustowane wino.
Sam region jest dość suchy, dlatego ta specjalna konstrukcja pomaga w odpowiednim nawadnianiu winorośli. Winiarnia jest praktycznie niewidoczna z lotu ptaka, a jej konstrukcja jest wykonana z szeregu zakrzywionych belek. Ten projekt pozytywnie wpływa na otaczające go środowisko i jakość wina.